Închide

Video Poker

Tot ce trebuie sa stii despre video poker: de la regulile oficiale si structura de premiere, pana la strategii explicate, toate in cel mai complet ghid pentru video poker.

Video Poker

Video poker a devenit unul dintre cele mai populare forme de gabling pentru ca, spre deosebire de masinile de sloturi, adauga si un element de skill.

Jucatorii au de luat decizii care afecteaza rezultatul jocului, valoarea mainilor si combinatiile pot fi calculate si se poate construi si o strategie optima.

Sunt multe variante de video poker: Jacks or Better, Deuces Wild, Double Double, Triple Deuces, etc. Acest articol va explica notiunile variantei de baza, Jacks or Better.

Mainile castigatoare:

ManaDescriereExemplu
Chinta roialaAs-popa-dama-valet-10 toate de aceeasi culoare[10dJdQdKdAd]
Chinta de culoareCinci carti consecutive pana la popa cel mult, toate de aceeasi culoare[5s6s7s8s9s]
CareuPatru carti de aceeasi valoare[QdQcQs5hQh]
Full HouseTrei carti de aceeasi valoare si o pereche[7dAs7hAd7s]
CuloareOrice cinci carti, toate de aceeasi culoare[8cAc7c2c6c]
ChintaCinci carti consecutive, de culori diferite, oricare[8c9d10cJsQh]
Trei bucatiTrei carti de aceeasi valoare[10h10d10c5sAd]
Doua perechiDoua seturi de cate doua carti de aceeasi valoareJdJs7c7d9s]
Jacks or BetterOrice pereche care este de valeti sau mai mareQdQh8s5hKs]

Cum se joaca

Video Poker se bazeaza pe draw poker si are aceleasi reguli, cu exceptia faptului ca nu joci impotriva altor jucatori. Scopul la video poker este sa primesti cea mai buna mana de poker posibila formata din cinci carti.

Dupa ce ai plasat pariul, apasa pe butonul DEAL si vei primi primele cinci carti. Ai optiunea sa apesi HOLD pentru oricare sau chiar toate cartile pe care le-ai primit. Dupa care vei renunta la cele pe care nu le vrei, care vor fi inlocuite cu altele.

Dupa ce ai selectat cartile pe care vrei sa le pastrezi, da click pe butonul DEAL/DRAW ca sa primesti noile carti ce le inlocuiesc pe cele la care ai renuntat. Dupa aceea vei avea o mana, iar daca mana ta se califica, vei fi platit in functie de structura de premiere pe care o foloseste masina la care joci.

Structuri de premiere

Se castiga de la o pereche de valeti in sus.

Mana1 credit2 credite3 credite4 credite5 credite
Chinta roiala2505007501,0004,000
Chinta de culoare50100150200250
Careu255075100125
Full House918273645
Culoare612182430
Chinta48121620
Trei bucati3691215
Doua perchi246810
Jacks or Better12345

Strategie

Strategia optima depinde de regulile jocului si de felul in care sunt platite mainile.
Strategia descrisa in aceast articol se aplica uneia dintre cele mai populare variante de video poker - jacks or better. Totusi, orice schimbare in regulile jocului sau in sistemul de plata ar putea sa ceara si o schimbare de strategie, pentru a obtine jocul optim.
Iata cum functioneaza strategia - compara mana pe care o ai cu cea mai buna din lista si urmeaza instructiunile in ceea ce priveste cate carti sa pastrezi si la cate sa renunti.

Mana initialaCarti pe care le pastreziCarti la care sa renunti
Chinta roiala50
4 Asi41
4 doiari, treiari sau patrari41
Chinta de culoare50
4 carti de acelasi fel de la cinciari pana la popi41
4 carti pentru chinta roiala41
3 asi32
Full House50
Culoare50
3 doiari, treiari sau patrari32
3 carti de acelasi fel de la cinciari pana la popi32
Chinta50
4 carti pentru chinta de culoare41
2 perechi41
2 asi23
3 carti pentru chinta roiala32
4 carti pentru culoare41
pereche de valeti, de dame, de popi23
4 carti pentru chinta41
3 carti pentru chinta de culoare32
pereche mica23
2 carti pentru chinta roiala23
3 carti pentru culoare32
3 High Cards32
3 carti pentru chinta32
2 High Cards23
1 High Card14

Sfaturi esentiale

Daca ai patru carti pentru culoare si patru carti pentru chinta, mergi intotdeauna la culoare.

Nu arunca o pereche mica, chiar daca ai 3 carti mari. Ai sanse sa castigi mai mult de pe urma acelei perechi mici daca mana se imbunatateste, decat de pe urma a trei carti mari fara legatura intre ele.

Joaca intotdeauna numarul maxim de fise. Bonusul pentru chinta roiala cand joci numarul maxim de fise este de aproape 2% din premiul total.

Nu retine niciodata un kicker (de ex. nu retine un As pe langa o pereche mica).

Cel mai bun cazino pentru incepatori

Unibet Casino recenzie > Primeste pana la 100%
500 RON
8
Indisponibil in zona D-voastra
888Casino recenzie > Primeste pana la 100%
€140
First deposit bonus
9
Indisponibil in zona D-voastra
Betfair Casino recenzie > Primeste pana la 100%
€100
8
Indisponibil in zona D-voastra
Vezi mai multe cazinouri
CasinoSmash

Obțineți Ghidul Dvs. de Cazino Pentru Începatori– GRATIS!

Abonațivă la newsletter-ul nostru și obțineți cele mai recente știri despre cazinouri, strategii și oferte speciale trimise direct în casuța de e-mail!